mazhar
10 بهمن 1401 - 20:09

اخبار کمیسیون‌ها|موافقت کمیسیون صنایع با واردات خودروهای کارکرده

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جلسه امروز خود با واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، کمیسیون‌های تخصصی مجلس عصر امروز جلسه داشتند که در این جلسات پیشنهادات نمایندگان درباره لایحه بودجه سال 1402 و همچنین رسیدگی به سوالات نمایندگان از وزرای کشور و اقتصاد را مورد بررسی قرار دادند.

 

موافقت کمیسیون صنایع با واردات خودروی دست دوم

روح‌اله عباس‌پور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه امروز این کمیسیون گفت:در جلسه امروز پیشنهادات اعضای کمیسیون درباره لایحه بودجه سال 1402 مورد بررسی قرار گرفت.

وی درباره پیشنهادات نمایندگان گفت:پیشنهادات اعضا مربوط به حوزه ارتباطات، معادن و صنایع بود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به یکی از پیشنهادات تصویب شده در نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن، اضافه کرد: در یکی از این پیشنهادات به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده شد برای توسعه حمل و نقل، تنظیم بازار و کاهش مصرف سوخت، خودروی دست دوم با عمر کمتر از 5 سال وارد شود.

عباس پور در تشریح مزایای این پیشنهاد، گفت:از آنجا که این خودروها از پیش تولید شده، فرآیند واردات آن نسبت به خودروهای نو کوتاهتر است، از سوی دیگر قیمت این خودروها نسبت به خودروی نو کمتر است بنابراین تعداد خودروهای وارداتی افزایش می‌یابد.

تصویب پیشنهادات در زمینه تأمین ماشین‌آلات شهرداری‌ها

محسن زنگنه عضو کمیسیون بودجه نیز در توضیح جلسه امروز این کمیسیون گفت: به دلیل اینکه کمیسیون برنامه و بودجه بررسی تبصره‌های بودجه را به اتمام رساند لذا الحاقیه‌ها به تبصره‌ها در دستور کار امروز این کمیسیون قرار گرفت و برخی از این الحاقیه‌های به تبصره‌های بودجه اضافه شد.

وی با اشاره به پیشنهادات الحاقی اعضا در زمینه شهرداری‌ها گفت: یکی از معضلات ما در بخش شهرداری‌ها، معطوف به تأمین ماشین‌آلات این بخش است که پیشنهادی مطرح شد تا از منابع عمومی بودجه در این بخش هزینه شود لذا این پیشنهاد هم مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

عضو کمیسیون بودجه با اشاره به بررسی موضوع حقوق و مزایای سازمان‌ها در لایحه بودجه گفت: در حال حاضر بین برخی از دستگاه‌ها در زمینه حقوق و مزایا اختلافات فاحشی دارند، که در این بخش هم مصوباتی داشتیم که نهایتاً به کمیسیون تلفیق ارائه خواهد شد. کمیسیون برنامه و بودجه فردا مجموع پیشنهادات خود در زمینه لایحه بودجه سال 1402 را جمع‌بندی و نهایی خواهند کرد.

وزیر کشور و رئیس بنیاد مسکن در کمیسیون عمران

همچنین وزیر کشور و رئیس بنیاد مسکن میهمان جلسه امروز کمیسیون عمران بودند که در این جلسه در خصوص بررسی بندها و تبصره‌های ارجاعی لایحه بودجه 1402 بحث و گفت‌وگو شد.

عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران درباره این جلسه گفت:در ابتدای نشست احمد وحیدی وزیر کشور ضمن ارائه گزارش در خصوص وضعیت مجموعه تحت مدیریت خود در حوزه های مدیریت پسماند، حمل و نقل عمومی و عقب ماندگی در نوسازی این ناوگان، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، پیشبرد برنامه‌های ایجاد شهر هوشمند، تامین ماشین آلات آتش‌نشانی و بروزرسانی طرح‌های هادی و تفصیلی، سازمان مدیریت بحران و.... به بیان پیشنهادات مربوط به لایحه بودجه سال آتی و درخواست‌های خود از کمیسیون عمران مجلس پرداخت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: همچنین اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز با حضور در صحن کمیسیون گزارشی از پیشرفت برنامه‌های ساخت مسکن روستایی و پروژه‌های عمرانی در دست اجرا ارائه کرده و سپس پیشنهادات و درخواست های خود را در خصوص لایحه بودجه 1402 بیان کرد. نمایندگان نیز هرکدام به بیان نظرات و پیشنهادت خود پیرو اولویت های دستگاه‌ها حاضر پرداختند.

خاندوزی به سوالات نمایندگان پاسخ داد

بر اساس این گزارش، سید احسان خاندوزی نیز جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان در کمیسیون اقتصادی حاضر شد.

شهباز حسن پور عضو کمیسیون اقتصادی گفت:محور اولین سوال که توسط میرسلیم از وزیر امور اقتصاد و دارایی طرح شد در خصوص اقدامات انجام شده در راستای کاهش وابستگی بودجه به نفت و جلوگیری از فرارهای مالیاتی بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد:چنارانی به عنوان دیگر نماینده سوال کننده سوال خود را در خصوص عدم پرداخت وام‌های خرد مطرح کرد که وزیر اقتصاد توضیحاتی ارائه کرد.

حسن‌پور با بیان اینکه وحیدی نیز سوال خود را در خصوص اقدامات انجام شده توسط وزارت اقتصاد در راستای حفظ ارزش پول ملی و حفظ سرمایه مردم مطرح کرد، گفت: محور سوال آقایان ذوالنوری و بیگی نژاد در زمینه واگذاری سهم 12 درصدی دولت از هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و نحوه قیمت گذاری آن بود.

نماینده سیرجان ادامه داد: زهره الهیان و زهرا شیخی نیز سوالاتی را از وزیر اقتصاد در خصوص راه کارها و اقدامات این وزارتخانه در زمینه کنترل تورم و اجرای حذف ارز ترجیحی بدون فراهم سازی زیرساخت‌ها مطرح کردند که خاندوزی به این سوالات پاسخ‌هایی را ارائه کرد.

مصوباتی برای تقویت بودجه وزارت کشور و فراجا

بررسی بودجه سال 1402 وزارت کشور، نیروی انتظامی، هلال احمر و سازمان ثبت احوال در دستورکار جلسه عصر امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس قرار داشت.

علی حدادی سخنگوی کمیسیون شوراها در توضیح جلسه امروز این کمیسیون گفت:دستگاه ها برای افزایش بودجه و تقویت عملکردشان در سال آینده، پیشنهاداتی به صورت مکتوب به کمیسیون ارسال کرده بودند که پیشنهادات بررسی و به تصویب کمیسیون رسید.

سخنگوی کمیسیون شوراها با اشاره به بخش دیگری از این جلسه اظهار کرد:3 سوال از وزیر کشور که از سوی محمود احمدی بیغش، غلامعلی کوهساری و فتح الله توسلی مطرح بود نیز مورد بررسی قرار گرفت، با رای اعضای کمیسیون این سوالات منطقه ای محسوب شد که در نشستی در کمیسیون امور داخلی کشور با حضور وزیر سوالات مطرح و پاسخ وزیر را دریافت خواهیم کرد.

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1008461